čtvrtek 17. listopadu 2011

Domácí nudle


Těsto na nudle můžeme vyrobit se samých vajec, nebo je částečně nahradit vodou. Popravdě na chuti to zas tak moc poznat není a žlutá barva je odvislá od sytosti barvy žloutku. Z nudlového těsta můžeme vyrobit nejrůznější těstoviny od tenkých nudlí do polévky, přes široké a vařené slepici nebo sypané mákem, přes flíčky na šunkofleky a další. Záleží na to, jakým způsobem je krájíme.


Ingredience pro recept Domácí nudle:

Na 100 g mouky 1 vejce. Většinou tedy dáváme 400 g polohrubé mouky, 2 vejce a za dvě vejce studenou vodu, kterou odměříme půlkou skořápky od vejce.

Domácí nudle krok za krokem:

1. Na vál odměříme a prosejeme mouku, uděláme důlek, do kterého rozklepneme vejce a přidáme vodu. Těsto nesolíme, aby lépe schlo.

2. Těsto vypracujeme na vále rukama, až se tvoří puchýře.

3. Vál poprášíme moukou, těsto rozdělíme na bochánky a ty vyválíme na tenké placky (asi 1-1,5 mm).

4. Placky rozložíme na čisté plátno (velkou utěrku nebo starý ubrus) a z každé strany je necháme asi půl hodiny oschnout.

5. Oschlou placku položíme zpět na vál, překrojíme ji napůl a půlky na sebe položíme tak, aby byly obě řezem ven.

6. Obě poloviny pak příčně rozkrájíme na asi pěticentimetrové proužky, které klademe na sebe tak, že začneme zvnějšku od těch cancourků a končíme středovými obdélníkovými kusy.

7. Ostrým nožem krájíme napříč proužky buď tenké polévkové, nebo trochu širší.

8. Vaříme je ve větším množství dobře osolené vody, uvařené ještě na cedníku propláchneme studenou vodou (jednak se neslepí a jednak nebudou kalit polévku) a případně je omastíme.

9. Pokud jsme jich udělali více, než přímo spotřebujeme, nakrájené je necháme opět na plátnu vyschnout a pak domácí nudle uložíme do nádoby na těstoviny.

Dobrou chuť!

Žádné komentáře: